Hřiště v přírodním stylu
Mateřská škola Staré Město, okres Bruntál, příspěvková organizace
Naše mateřská škola získala na konci roku 2017 souhlas obce s podáním žádosti o dotaci na výstavbu hřiště v přírodním stylu. Všechny podmínky Výzvy č. 16/2017dle podmínek Národního programu životní prostředí splnila a díky tomu bylo možno realizovat projekt s dotací Státního fondu životního prostředí ČR s názvem “Vybudování hřiště v přírodním stylu ve Starém Městě u Bruntálu.“
Během roku 2018 probíhaly administrativní procesy a od začátku června 2019 došlo na samotnou výstavbu jednotlivých prvků projektu podporovaného Ministerstvem životního prostředí na školní zahradě. S finančním přispěním Státního fondu životního prostředí se ve školce ve Starém Městě podařilo zbudovat nové přírodní hřiště, kde děti najdou dvě nové houpačky „hnízdo“, kopec s tunelem, hrazdu, sloupy na houpací síť, kamennou zídku, ohniště s posezením, dva vyvýšené záhony a bylinkovou spirálu, to vše v přírodním stylu.
Naším hlavním záměrem je posílit v dětech vztah k přírodě a poukázat na význam ekologie. Díky aktivitám spojeným se zážitkovým učením tak děti dokáží lépe chápat smysl, podstatu a důležitost přírody ve svém mikroprostředí. Celý projekt má také pozitivní dopady na kognitivní funkce dětí, rozvíjí jejich motoriku, posiluje smysly a probouzí v nich zvědavost i kreativitu.
Děti si mohou vyzkoušet zážitkovou formou, jak věci fungují. Mají příležitost posouvat hranice motoriky a odvahy, ale také podílet se na pěstování své vlastní zeleniny, ovoce, stromů, květin i bylinek. Mohou pozorovat, jak a z čeho rostou, co jim prospívá, kdo je navštěvuje. Také si vyzkoušejí, jak je nutno o ně pečovat, jak dlouho trvá, než vyrostou nebo dozrají a mohou se použít.
Mimo každodenní pobyty na školní zahradě připravuje školka pro děti během školního roku další akce, zaměřené na environmentální vzdělávání, takže se rodiče i děti mohou těšit třeba na podzimní tvoření z přírodnin, lampiónový průvod, společné jarní sázení i na sportovní či pohádkový den.
Na začátku září 2019 byla nová část zahrady slavnostně otevřena a za přítomnosti rodičů a zástupkyně obce byl oficiálně zahájen její provoz pro děti.
Smysl celého projektu spatřuje ředitelka mateřské školy především v každodenním bezprostředním kontaktu dětí s přírodou.
Finanční údaje o projektu
Celkové náklady projektu: 445 764,- Kč
Výše podpory SFŽP: 378 899,- Kč
Příspěvek zřizovatele: 66 865,- Kč
